img
Satranç

Okul öncesi satranç eğitimi,çocukların bilişsel gelişiminde kilit rol üstlenir. Büyük Umutlar Anaokulu olarak hedefimiz; çocuklara sorumluluk bilinci ve özgüven kazandırarak kişisel gelişimlerine destek olmaktır. Satranç ise bu noktada bize yardımcı olan temel uygulamalardan biridir.

Hayatın bir simülasyonu olarak değerlendirilen satranç, çocukların eğitim sürecine olumlu ve kalıcı katkılarıyla bilinir. Onların plan yapma, doğru karar verme, yanlış kararlarından ders çıkarma gibi niteliklere sahip olmasında satrancın rolü büyüktür.

Uzman öğretmenlerimiz çocukların tüm bu faydalara sahip olabilmesi için önce satrancın mantığını ve felsefesini kavratır. Hayat ile satranç arasında nasıl bir ilişki olduğunu öğretir. Satrancı severek oynamaları amacıyla dersleri eğlenceli bir hâle getirerek sunar.

Satranç Eğitimi Çocuklara Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Düşünsel becerilere katkıda bulunan satranç eğitimi, çocukların daha geniş bir vizyona sahip olmasına yardım eder. Bu çerçevede satranç oynamanın çocuklar için meydana getireceği avantajlar şöyle özetlenebilir:

 1. Bir konu üzerine yoğunlaşma, dikkatini toplama, konsantre olma yeteneklerini geliştirir. Dikkat dağınıklığı olan çocuklarda etkili bir egzersiz yöntemidir.
 2. Üretkenliği ve hafızayı güçlendirir.
 3. Çocukların farklı perspektiflerden düşünebilmesine, karşılaştıkları problemlere yönelik çözümler geliştirebilmesine yardımcı olur.
 4. Okul öncesi satranç eğitimi sayesinde çocuk, bir hedef belirleme ve o hedefe doğru yol alma konusunda tecrübe kazanmış olur. Stratejik düşünmeye, yaptıklarının sonuçlarını kabullenmeye ve onları değerlendirmeye başlar.
 5. Satranç ile haşır-neşir olan çocuk, her davranışının bir neticesi olduğunu bilir. Âni karar vermemek, temkinli davranmak konusunda daha dikkatli davranır. Nitekim satranç oyunundaki tüm hamlelerin birden fazla sonucu vardır. Çocuk bu sonuçlar üzerinde düşünüp yeni çıkış yolları arayarak analitik düşünme becerisini geliştirir. Seçenekleri kıyaslar, olumlu ve olumsuz yönlerini mukayese eder. Bu durum günlük hayatına da yansır. ‘Aklına ilk gelen şeyi yapan’ değil, ‘önce düşünen, ölçüp-biçen’ bir kişi olur.
 6. Satranç ile meşgul olan çocukların sosyal yaşantısında ve okul hayatında daha aktif ve başarılı olduğuna yönelik pek çok araştırma vardır.
 7. Disiplin kazanır.
 8. Ayrıca satranç çabuk, doğru ve hızlı düşünmeye yardım eder, olayları doğru yorumlayabilme yeteneğini ve hayal gücünü de geliştirir.
 9. Karakteri olumlu yönde etkiler.
 10. Özgüven aşılar.
 11. Mücadeleci bir ruha sahip olmanın önemini kavratır.
 12. Soyut kavramları somutlaştırma, verilen komutları anlayıp buna uygun hareket etme gibi becerilerinin gelişmesini sağlar.
 13. Kazananı tebrik etmeyi, kaybetmeyi kabullenmeyi, kapsamlı düşünmeyi, rakiplerine saygılı olmayı öğretir. Yine satranç sayesinde çocuk; öngörülü hareket etmeyi, sabırlı olmayı, soğukkanlı davranmayı, yakın arkadaşlıklar kurmayı, dostça oynamayı, kurallara uymayı öğrenir.
 14. Öte yandan 3-6 yaş grubu çocuklara verilen satranç dersleri yabancı dil öğrenimi, fen, anadil gelişimi, matematik gibi eğitim alanlarını da destekler.

Sonuç olarak zihinsel ve kişisel becerileri geliştiren, IQ düzeyini yükselten satranç, çocuklara okul öncesinde öğretilip sevdirilmesi gereken önemli bir spordur.

Okul Öncesi Satranç Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocukların sosyal, duygusal ve matematiksel zekâsı için çok yararlı olan satranç, Büyük Umutlar Anaokulu branş dersleri arasında kendine yer bulmuştur. En eğlenceli sanat, bilim ve spor dallarından biri olan satranç, çocuklara keyifli bir atmosferde, etkin yöntemlerle öğretilir.

Bunu yaparken çocukları sıkmamaya özen gösterilir. Oyunlarla, müzikle ve hikâyelerle zengin bir satranç eğitimi verilir. Diğer taraftan, çocukların dikkatini dağıtmamak ve onları bunaltmamak için, eğitim süresi genelde kısa süreli periyodlarla sınırlandırılır. Bu da çocukların daha fazla verim almasına imkân tanır.

ders sırasında bahçe satranç takımlarından da yararlanılarak çocukların bu oyuna daha istekli olması sağlanır.

Satranç dersi boyunca öğrencilerin her an aktif kalmasına özen gösterilir. Mesela kalenin hareketi öğretildikten sonra kalenin karşısına taşlar dizilerek çocuğun bunları değişik yerlere alması istenir. Hem böylece öğretmen, öğrencisinin o hareketi anlayıp anlamadığını da görmüş olur. Pratik ile desteklenen satranç eğitimi sayesinde çocuklar, bu sporu efektif bir şekilde öğrenme fırsatı bulur.

O yüzden Büyük Umutlar Anaokulu öğrencileri satranç derslerini ilgiyle takip eder. Bu alanda eğitimli öğretmenlerimiz, satranca yeteneği ve ilgisi olan çocukları tespit eder. Onların ilerleyen süreçte satrancı profesyonel olarak devam ettirebilmeleri için gerekli yönlendirmelerde bulunur.

Kısaca satranç çocuklar için mükemmel bir hobi, spor ve eğlencedir. Onlara özgüveni, rekabet heyecanını ve başarı duygusunu tattıran bu aktivite, ilköğretime hazırlık sürecinde en büyük destekçileri olacaktır.

Jimnastik
İngilizce