img
Jimnastik

Jimnastik sporu, çocukların hem fiziksel hem de ruhsal gelişimini destekleyen olimpik bir branş dalıdır. Özgüvenin gelişmesine de katkıda bulunan jimnastik dersleri, çocuklara paylaşımcılık duygusunu aşılar. Yardımlaşırken spor yapmanın keyfini çıkaran çocuklar bir yandan eğlenceli vakit geçirirken, diğer taraftan arkadaşlarıyla daha samimi ilişkiler kurar.

Büyük Umutlar Anaokulu olarak eğitim programımızda jimnastik derslerine çok önem verilir. 3-6 yaş arası çocukların bedensel yapısına uygun olarak gerçekleştirilen jimnastik eğitimi, onların okuldaki motivasyonunu da artırır.

Hareketli bir yaşam sürerek büyüyen çocukların kas motor becerileri daha fazla gelişir. Jimnastik ise; çocuklara hız, kuvvet, denge ve koordinasyon kazandıran sporların başında gelir.

Jimnastik Eğitiminin Avantajları

Yukarıda kısaca bildirdiğimiz gibi jimnastik, fizikî ve psikolojik gelişime yardımcı olur. Bu kapsamda jimnastik derslerinin faydalarını şöyle sıralamak mümkündür:

 1. Çocuğun ince ve kaba sinir-kas koordinasyonu gelişir.
 2. Kemik ve kas yapısı güçlenir.
 3. Esneklik kazanır, bedenini daha verimli kullanmayı öğrenir.

Katılımcı ruhunu destekler, paylaşımcılık duygusu edinmesine yardımcı olur.

 1. Duruş bozukluklarının giderilmesinde büyük rol oynar. Çocuğa doğru yürüme, koşma ve duruş alışkanlığı kazandırır.
 2. Hiperaktif çocuklar için sakinleşme noktasında ve davranışsal açıdan yararlıdır.
 3. Sorumluluk bilinci kazandırır.
 4. Girişken bir çocuk olmasına yardım eder.
 5. Sosyalleşmesine, dışa dönük bir birey olmasında, çevresiyle daha iyi iletişim kurmasına katkı sağlar.
 6. Denge problemi yaşayan çocukların bu sorundan kurtulmalarına destek olur.
 7. Çocuğun kilosuna ve boyuna göre zarif, estetik bir görünüme sahip olmasını sağlayan jimnastik, onların vücut kas kütlesini dengelemesine yardım eder.

Jimnastik Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Büyük Umutlar Anaokulu branş dersleri arasında yer alan jimnastik, bu alanda eğitimli ve deneyimli öğretmenler tarafından gerçekleştirilir. Çalışmalara başlanmadan önce çocukların fiziksel gelişimi değerlendirilir ve buna göre profesyonel bir yol haritası çizilir.

Seçmeli ders olarak eğitim programımıza entegre edilmiş olan jimnastik, uzman antrenörlerimiz eşliğinde gerçekleştirilir.

Bütün spor branşlarının temelini oluşturan jimnastik, çocukların ilerleyen süreçte tercih edecekleri takım sporlarına veya bireysel sporlara bir adım önde başlamalarını sağlayacaktır.

Özetle jimnastik çocuklar için eğlence, sağlık ve başarının anahtarıdır. Standart jimnastik eğitiminin yanı sıra okulumuzda ritmik jimnastik eğitimi de verilebilir.

Bu alanda faaliyet gösteren eğitmenlerimiz, ritmik jimnastik konusunda da tecrübelidir. Dansa yatkın çocuklarda tercih edilen bu jimnastik türü, çocuğun fiziksel yeteneklerini kullanarak kendi vücudunu kontrol altına alabilmesini sağlar.

Jimnastik derslerimizde gerçekleştirilen aktiviteler âlet hareketleri-vücut hareketleri olarak gruplandırılabilir. Onlardan bazıları şunlardır:

 • Denge
 • Atlama-sıçrama
 • Esneme hareketleri
 • Tek ayak üzerinde dönüş
 • Sekme ve zıplama
 • Adım formları
 • Salınım ile dönüşler ve daire çizme
 • Top, çember, ip,kurdele ve lobut ile yapılan çeşitli koreografik hareketler

Çocuğunuzun sosyal, fiziksel ve ruhsal anlamda gelişmesini istiyorsanız, Büyük Umutlar Anaokulu’na güvenebilir, anbean çocuklarınızdaki değişimi gözlemleyerek bu mutluluğu onunla beraber yaşayabilirsiniz.

Robotik Kodlama
Satranç